ul. Wojska Polskiego 22, 27-600 Sandomierz

Wielkie Święto Szkoły – Jubileusz 75 lecia Marmolady

Wielkie  Święto  Szkoły – Jubileusz 75 – lecia  naszej  MARMOLADY.

W piątek, 30 września 2022 roku,  społeczność naszej szkoły świętowała Jubileusz 75 – lecia powstania, połączony tradycyjnie ze zjazdem absolwentów.  Wprogi naszej ALMA MATER licznie  zawitali zaproszeni goście i absolwenci – miejscowi, z różnych stron Polski, także zagranicy.

Obchody Jubileuszu rozpoczęła koncelebrowana msza święta w kościele św. Józefaw intencji nauczycieli, absolwentów i obecnych wychowanków, po której wszyscy przeszli na teren szkoły. Oficjalną i artystyczną część uroczystości, mocnym akcentem rozpoczęłakoncertem Orkiestra Dęta z Tarnobrzega.

Dyrektor szkoły mgr Dariusz Łuczak powitał serdecznie licznie przybyłych gości. Nadmienił, iż to Jego już czwarty jubileusz w roli dyrektora szkoły, nawiązał do historii i zasług swoich poprzedników – dziewięciu dyrektorów tej szkoły. Podkreślił, żeszkoła miała szczęście, bo tworzyli ją przez dziesięciolecia wspaniali, twórczy nauczyciele, oddani pracownicy obsługi, uczniowie i ich rodzice.

Wyjątkowym i bardzo ważnym momentem  uroczystości  było nadanie szkolnej auli imienia „Technikum Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego  „ Sandomierska Marmolada” i uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Z inicjatywą tegoż przedsięwzięcia wystąpili starsi absolwenci kierunków przetwórczych, by „czas nie zaćmił i niepamięć” szczególnych i wyjątkowych czasów świetności szkoły, kiedy to SANDOMIERSKA MARMOLADA była jedyną szkołą w Polsce kształcącą kadry dla prężnie rozwijajacego się i prosperującego przemysłu przetwórstwa owocowo – warzywnego.

Po obiedzie serwowanym w bursie szkolnej, przyszedł czas na koleżeńskie  spotkania absolwentów z wychowawcami w szkolnych klasopracowniach, były  wspomnienia i życiowe rozmowy.

Piątkowe spotkania pod hasłem „Najmilsze Powroty” zakończył uroczysty                               i niezapomniany bal absolwentów w hotelu MAŁY RZYM. W sobotę, 1 października, podczas kolejnych spotkań roczników,  wybrzmiały ze strony absolwentów  słowa wdzięczności i podziękowań za organizację jubileuszu.

Bolesław Prus powiedział, że „Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia”. To chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy nadzieję, że tak właśnie było na zjeździe w MARMOLADZIE, bowiem  organizatorzy – gospodarze uroczystości dołożyli wszelkich starań, aby szkoła wyglądała pięknie, a uczestnicy  czuli się wyjątkowo.

Wszystkim absolwentom serdecznie dziękujemy za obecność w tym szczególnym dla MARMOLADY dniu. Skończyliśmy 75 lat, ale jak pisał  Tadeusz Kotarbiński: „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Dlatego z ogromną uwagą staramy się pielęgnować wspaniałe tradycje naszej szkoły oraz korzystaćz mądrości ludzi, którzy ją tworzyli.

Dla uczniów młodszych roczników krótka ściągawka z historii szkoły:

Technikum Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego rozpoczęło działalność 27 września 1947 roku i kształciło kadry na potrzeby lokalnych zakładów przetwórczych.

W 2000 roku zmiana branży i mechanizacja spowodowała, że liczba uczniów w szkole znacznie spadła. Stąd pomysł powołania kierunku gastronomiczno – hotelarskiego.

 Od roku 2010/2011 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich wprowadzono nowy typ szkoły – Liceum Ogólnokształcące z klasą podstawy wojskowości, a w kolejnych latach inne klasy mundurowe.

Od 2014 roku przy Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich mieści się Technikum numer 2 w Sandomierzu.

Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich – dawniej Zespół Szkół Spożywczych imienia Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu „wypuścił” w Polskę i świat ponad 10 tysięcy absolwentów, dostarczając przemysłowi spożywczemu i gastronomii wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Obecnie w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich imienia Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu kształci się 330 uczniów. To jedyna szkoła w powiecie sandomierskim, w której działa także szkoła branżowa II stopnia.

Nazwy szkoły: 1947 – 2022

Państwowe Liceum Spółdzielcze Przetwórstwa Ogrodniczego

Zakłady Kształcenia w Przetwórstwie i Handlu Ogrodniczym

Technikum Przemysłu Spożywczego

Technikum Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego

Zespół Szkół Zawodowych nr 1

Zespół Szkół Spożywczych

Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich

 

Zapraszamy do przeczytania o wydarzeniu również pod tym adresem

Skip to content