ul. Wojska Polskiego 22, 27-600 Sandomierz

Dyrektor więzienia w spódnicy … Wyjątkowe spotkanie z cyklu „Pasja i Sukces” w Sandomierskiej MARMOLADZIE

 „Dumą Szkoły są jej skarby –  to hasło od lat przyświeca poczynaniom Zarządu Klubu Sympatyków Szkoły  „Sandomierska Marmolada” oraz szkole – Zespołowi Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich przy organizacji cyklicznych spotkań młodzieży z absolwentami – ludźmi sukcesu,  którzy swoimi dokonaniami zawodowymi przynoszą dumę i zaszczyt szkole. Tym razem bohaterką spotkania w dniu  28 września  2023r.,  była ppłk Danuta Augustyniak (z d. Safiańska) – absolwentka  szkoły (matura1985r). Termin spotkania nie był przypadkowy, przypadł bowiem  w dzień po 76 urodzinach szkoły.

Danuta Augustyniak urodziła się i wychowała w Lasocinie. Szkołę średnią – Technikum Przetwórstwa Owoców i Warzyw ukończyła z wyróżnieniem. Jej marzenie, by dostać się na studia w Kielcach i zostać nauczycielem chemii nie spełniło się. W oczekiwaniu na kolejną szansę, jako dietetyk podjęła pracę w Areszcie śledczym na warszawskim Grochowie, następnym był Zakład karny Warszawa Służewiec. Pani pułkownik w trakcie swojej 30-letniej kariery w Służbie Więziennej zajmowała wiele stanowisk, poznając tajniki służby zdobywała bezcenne doświadczenie: od referenta w dziale gospodarczym  aż po zastępcę dyrektora Aresztu Śledczego na warszawskiej Białołęce. To największe i jedno z  najtrudniejszych więzień w Europie. Patrząc na drobną, niepozorną  postać pani pułkownik trudno uwierzyć, że sprostała jakże  wymagającym i  odpowiedzialnym obowiązkom nietypowej służby – rzekłby – dla nie lada „twardzieli”. Wielokrotnie zapewniała, że nie było łatwo – w czasach  kiedy budowała swoją karierę zawodową, więziennictwo było totalnie zdominowane przez mężczyzn. To upór, pracowitość, wytrwałość w pracy, także kompetecje zdobywane w trakcie kolejnych studiów zaowocowały głębokim profesjonalizmem, szacunkiem i uznaniem ze strony przełożonych, i co ważne – samych osadzonych. Podejmowała trudne decyzje o losach ludzi znajdujących się za kratami, przeżywała w pracy różne dramatyczne historie, najciekawsze z nich opisała, w wydanej 13 października 2021 roku książce: „30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia”. To niezwykła książka wyjątkowej kobiety! Były przywołane wspomnienia, przeżycia i wydarzenia z czasów nauki w  Marmoladzie oraz bardzo wzruszające spotkanie z wychowawczynią prof. Zofią Szpernal, która obdarowała gościa autentyczną – zachowaną z dawnych lat kroniką klasową,  z prośbą o kolejne wpisy związane z losami absolwentów. Dla młodzieży uczestniczącej w spotkaniu była to piękna lekcja wychowawcza z przesłaniem, że zawsze i wszędzie można osiągać sukcesy i spełniać marzenia, pod warunkiem, że będzie to poparte wytrwałą nauką i pracą.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością; wicestarosta Paweł Niedźwiedź, wizytator Kuratorium Oświaty Aneta Drypa, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły, emerytowani nauczyciele MARMOLADY. Uroczystość uświetniły i dopełniły: tort urodzinowy, piosenki z dedykacją od uczennicy szkoły, kwiaty  i z serca płynące życzenia oraz wspólnie odśpiewane 100 lat.

Spotkanie poprowadziła prezes Klubu Sympatyków Szkoły  „Sandomierska Marmolada” – Urszula Chabel, absolwentka szkoły (matura 1977) , wieloletnia nauczycielka ZSGiH.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenie zdjęć z wydarzenia poniżej:

Skip to content