ul. Wojska Polskiego 22, 27-600 Sandomierz

„Kto to miasto wyczarował, z jakiej baśni je zabrano …”

Pod takim hasłem 29 listopada 2023r., w auli Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich odbyła się uroczystość przekazania szkole obrazu „Widok Sandomierza od strony Wisły” przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście z Kielc i Sandomierza.

Z kieleckiego „PLASTYKA” przyjechali uczniowie z dyrektor szkoły Marią Kowalczyk, wicedyrektor Małgorzatą Surmą i  nauczycielem rysunku i malarstwa Jordanem Sobierajskim. Sandomierscy goście to: Jerzy Kosanowski – pomysłodawca projektu, Monika Borycka – Burek – dyrektor Bursy, Urszula Chabel – Prezes Klubu Sympatyków Szkoły ”Sandomierska Marmolada”, Joanna Wiechnicka – Przewodnicząca Rady Rodziców ZSGiH. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Paweł Niedźwiedź – wicestarosta Powiatu Sandomierskiego.

Dzieło o imponujących wymiarach (300–170 cm) inspirowane obrazem Józefa Szermentowskiego „Widok Sandomierza od strony Wisły”, wykonane przez uczniów liceum przy wsparciu nauczycieli, budzi podziw i zachwyca estetyką. Tuż po oficjalnej uroczystości  obraz zawieszono na jednej ze ścian w głównym korytarzu przy wejściu do szkoły. Z historią powstania obrazu oraz jego przekazania do sandomierskiej „Marmolady” zapoznała zebranych  Maria Kowalczyk – dyrektor liceum plastycznego.

W programie artystycznym, przygotowanym przez szkolnych artystów znalazły się motywy literackie i muzyczne związane ściśle z Sandomierzem, za scenografię posłużyły wystawy ukazujące bogatą literaturę autorów piszących o Sandomierzu, związanych z królewskim miastem, wystawy zawierające różne ciekawostki inspirowane  Sandomierzem,  także  lokalne produkty lokalnych artystów. Zastępca Dyrektora ZSGiH Bogusława Chruściel z ogromną wdzięcznością dziękowała kieleckim realizatorom zacnego przedsięwzięcia oraz wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie tego „Święta Sztuki”, z przesłaniem, że: „Piękno należy wspierać, bo tworzą je nieliczni, a potrzebuje wielu” (J.W.Gothe). Podziękowania artystom przekazał na ręce  dyrektor szkoły plastycznej wicestarosta Paweł Niedźwiedź.

Tradycyjnie, nie mogło zabraknąć w programie uroczystości poczęstunku – kulinarnych smakołyków, przygotowanych przez uczniów  klas gastronomicznych pod nadzorem Krzysztofa Jonaszka, Edyty Młodochowskiej i Marty Bator – nauczycieli przedmiotów zawodowych. O sprawną i profesjonalną obsługę gości zadbali uczniowie technikum pod kierunkiem Grażyny Siemaszek.

Skip to content