ul. Wojska Polskiego 22, 27-600 Sandomierz

Solidarni z Ukrainą

W czwartek 23 lutego 2023r., w przeddzień rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę, w auli szkolnej ZSGiH odbył się wzruszający  koncert poświęcony Ukrainie, przygotowany i zaprezentowany przez ukraińskich uczniów. „Sprawczynią” wydarzenia była, jak zawsze niezawodna artystycznie, pełna twórczej inwencji katechetka s. Katarzyna Sowa. Na tle filmowej prezentacji ukazującej dramatyczne wojenne wydarzenia, również sylwetkę niezwykłego  bohatera – prezydenta Ukrainy Władymira Zełeńskiego  uczniowie „wyśpiewali” smutek i tragizm położenia kraju i rodaków, rozłąkę z najbliższymi. Nie zabrakło ciepłych słów podziękowań dla naszego kraju i Polaków za niesioną im nieustannie pomoc. Minutą ciszy uczczono pamięć zabitych i poległych na froncie. Dyrektor szkoły Dariusz Łuczak, dziękując za przygotowany program, wspomniał o wieloletniej współpracy szkoły z Koledżem w Iwanofrankowsku, ze wzruszeniem przypomniał poległego na froncie nauczyciela tegoż koledżu  Michaiła Nestiaka, który gościł w naszej szkole, z którym również na Ukrainie spotykali się  podczas rozgrywek sportowych. Zebrani w auli  nauczyciele i uczniowie szkoły  opuszczali spotkanie z  pełnym nadziei przesłaniem:

Gorące serca, choć dookoła sroga zima,

Zmarznięte usta, okrzyk wolności się zaczyna,

Co dziś powstało, niech żyje wiecznie i nie zginie,

Ty nie stój obok i podaj rękę Ukrainie.

Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina,

Kiedy razem, jesteśmy jak rodzina,

Jest nadzieja, co wiecznie przypomina,

Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina.

Skip to content