ul. Wojska Polskiego 22, 27-600 Sandomierz

„Szymanowskie smaki” w MARMOLADZIE

16 maja 2024r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN zapachniało kuchnią regionalną. Warsztaty gastronomiczne „Szymanowskie smaki” poprowadziły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Szymanowic Dolnych (gmina Klimontów). W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas gastronomicznych – branżowych  i technikalnych. Uczestniczyli w nich także zaproszeni rodzice uczniów, którzy mogli zobaczyć na żywo – w praktyce,  czego uczą się ich dzieci.

Panie  z KGW przeprowadziły interesujące zajęcia, podczas których wspólnie z uczniami oraz ich rodzicami przyrządzały tradycyjne potrawy i wypieki naszego regionu: zalewajkę szymanowską, pierogi ruskie i z truskawkami, rogaliki, śliwkę pieczona w boczku.  Opowiadały także o dawnych obyczajach, strojach wiejskich oraz tradycjach ludowych i kuchni świętokrzyskiej. Zaprezentowały również wyroby – rękodzieła, które same wykonują na różne okoliczności.

Warsztaty  pogłębiły wiedzę o świętokrzyskiej kuchni regionalnej, tożsamości kulinarnej, która jest jednym z elementów decydujących o odrębności kulturowej lokalnych społeczności. Spotkanie było okazją do integracji pokoleń – kulinarna współpraca zaowocowała pysznymi, wspólnie degustowanymi  daniami.

Zaproszone Panie z KGW  były pod dużym wrażeniem wyposażenia pracowni szkolnych, panującej w szkole miłej atmosfery oraz zaangażowania uczniów i nauczycieli szkoły w różne zajęcia pozalekcyjne. To wyjątkowe wydarzenie mogło zaistnieć dzięki inwencji i działaniom  pani Karoliny Domoradzkiej – nauczycielki ZSGiH.

Skip to content