ul. Wojska Polskiego 22, 27-600 Sandomierz

Spotkania z historią w  sandomierskiej Bibliotece Miejskiej

We wtorek, 14 marca 2023 roku uczniowie klasy  I TŻ z wychowawczynią Grażyną Siemaszek i Małgorzatą Michalczuk  gościli w Bibliotece Miejskiej w Sandomierzu. Okazją cyklicznych  wizyt młodzieży i nauczycieli w pięknie odnowionych i  zmodernizowanych pomieszczeniach biblioteki  jest możliwość zapoznania się ze zbiorami i funkcjonowaniem sandomierskiej książnicy oraz udział w  warsztatach literackich,  prowadzonych przez dr Danutę Paszkowską, poświęconych SANDOMIERSKIM KOLUMBOM. To wybitne osobistości świata nauki i kultury związane życiowo i emocjonalnie z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską – prof. Zbigniew Kabata i dr Janusz Kamocki.

Obaj oddani ideałom i walce w szeregach Armii Krajowej, całe życie pielęgnowali pamięć poległych w walce o wolność: Zbigniew Kabata „Bobo” utrwalił w swej poezji poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy oddziału „Jędrusie” i AK, zaś Janusz Kamocki na licznych spotkaniach z uczniami w całej Polsce.

Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali  pięknej lekcji historii o niezwykłych ludziach  – bohaterach związanych z naszym miastem i okolicą.  Dr Danuta Paszkowska poprzez ukazanie losów  obu Sandomierskich Kolumbów uświadomiła młodzieży, iż czerpiąc z doświadczeń życiowych prawych, mądrych postaci minionych pokoleń trzeba umieć we współczesnym świecie docenić i kształtować nieprzemijające wartości – patriotyzm, prawość charakteru, oddanie nauce i pracy dla dobra ludzi i ojczyzny.

Na pamiątkę dr D. Paszkowska przekazała uczniom publikacje swojego autorstwa związane z bohaterami dzisiejszego spotkania: „Ominąć strumień czasu. Szkic o twórczości poetyckiej Zbigniewa Kabaty”, „Zbigniew Kabata. Wybór wierszy. Akowski testament – w obronie pamięci”, Janusza Kamockiego: ”Legenda o Górach Pieprzowych”.

Dzieki uprzejmości pracowników biblioteki  uczniowie mogli obejrzeć wydzielone – darowane bibliotece –  osobiste, bogate  księgobiory prof. Z. Kabaty i dr J. Kamockiego oraz prezezntację multimedialną, poświęconą ponad stuletniej  historii biblioteki.

Kulinarnym dopełnieniem wycieczki i miłym akcentem integracyjnym okazał się pobyt w „Zielonym domku” na wspólnej, klasowej  pizzy.

Skip to content